erdi_d416_280l
ERDI D416-280L ideal scissors
Product description:
  • For continuous straight and figure cutting
  • Inset cutting edges made of HSS
  • Handles with PVC dip coating
  • Right or left-hand cutting available
Key features according to our expert
  • Length (blade): 34 mm; 1 3/8 inch
  • Overall length: 280 mm
  • Max.thickness (600N/mm²): 1 mm
  • Right/left-handed: Left-handed
Specifications / All features
  • Brand: ERDI
  • EAN: 4010220000380
  • Supplier number: ERDI D416-280L
Length (blade)
34 mm; 1 3/8 inch
Overall length
280 mm
Max.thickness (600n/mm²)
1 mm